Įvykiai Egipte: Mubarakas tarė žodį

Vakar išklausiau Egipto (vis dar tebe)prezidento Hosnio Mubarako kalbą per TV. Kažin, kiek ten tiksliai išversta į anglų kalbą, bet pagrindinės mintys aiškios:
1. Jis žada išbūti visą kadenciją, kad ir kaip būtų beprotestuojama
2. Visos tos demonstracijos yra neatsakingų žmonių darbas (ir kur mes tai girdėjome? 😉 )
3. Policija turi sugrįžti į gatves ir įvesti tvarką: išgaudyti visus marodierius iki vieno ir nubausti. Aišku, kai nemaža dalis marodierių yra patys civiliai persirengę policininkai, tai nebus lengva, bet pabandyti juk galima. Kitas svarbus dalykas – policijos grįžimas turbūt reiškia, jog prieš kelias dienas įvykęs totalus jos dingimas iš viešojo gyvenimo ir armijos įvedimas buvo skirtas: a) užgesinti aistras po žiaurių susidorojimų ir b) parodyti, koks bardakas bus Egipte be tvarkos palaikymo. Abu tikslai kaip ir pasiekti: a) demonstracijos, globojamos armijos, iš esmės taikingos ir b) marodieriavimas ir suirutė pasiekė tokį mastą, kad žmonės jau norėtų tvarkos atstatymo. Aišku, policijos grįžimui įtakos turi ir kvartalų savigynos būrių atsiradimas – jei šie pradės labai efektyviai veikti – kam reikalinga policija?
4. Gerai užvažiuota per opozicines partijas – mes kviečiame jus derėtis dėl šalies ateities, o jūs atsisakote. Vidaus politikoje tai gal nieko ir nereiškia, tačiau bendražmogiai dabar netenka svarbaus kozirio – Mubarakas tipo atviras dialogui. Aišku, kokios ten derybos dėl lubų dažymo aklo su kurčiu, tačiau formaliai Vakarai nebegali priekaištauti dėl opozicijos ignoravimo.
5. Labai įdomus momentas dėl prezidentavimo: a) Mubarakas nebekandidatuos sekančiuose rinkimuose ir b) duotas nurodymas parlamentui paruošti konstitucijos pakeitimus dėl kandidatų į prezidento postą apribojimų ir dėl prezidentavimo trukmės. Aišku, Mubarakas suvokė, kad nei jam, nei jo sūnui nebesišviečia būti Egipto faraonu, o va tie pakeitimai gali įtakoti galimų jo globotinių atėjimą valdžion.
6. Nebuvo paminėta angliškame vertime (o gal aš praklausiau), tačiau iš dukros sužinojau, kad pažadėtos esminės ekonominės ir socialinės reformos, kurios turės pagerinti liaudies būklę. Aišku, visa tai greičiau ant vandens šakėmis nupiešta, tačiau bent jau badmiriavimą turbūt turėtų eliminuoti, nes alkani maištai gali neleisti ir tų likusių kelių menesių baigti prezidentauti.
7. Nebuvo paminėta nė žodžio apie užsienio politiką – minėti taiką su Izraeliu ypač nepatogus metas, nes Brolių Musulmonų strateginuiose tiksluose šios šalies sunaikinimas tuoj pat po Egipto islamizavimo.

Nebuvo paminėta, tačiau galima suvokti – Egipto armijos, globojančios taikingas demonstracijas. ir saugumo pajėgų, degančių norų jas ištvatyti, konfliktas pakolkas neviešinamas. Sena lapė Mubarakas nepadarė tokių klaidų, kurios leistų jį nušalinti jėga taip, kad nebūtum apkaltintas perversmu.

Dukros bendradarbiai palaiko ryšius su savo šeimomis provincijoje (kur jas išvežė prasidėjus neramumams) – provincija jau rami, visas vyksmas bevyksta Kaire, Aleksandrijoje ir Suece.

O šiaip, klausant kalbą, jei nežinotum įvykių konteksto – nu tikras Egipto Gorbis, šaukiantis „perestrojkon“…

————————————-
Taip sau, komentaras: galbūt daug kam atrodo, kad tie įvykiai Egipte yra tik mano (kad ir labai svarbus) asmeninis reikalas, o daugumai jie giliai dzyn. Mano galva, vistik tie įvykiai gali labai stipriai paliesti ir mus – islamistų atėjimas valdžion Egipte reikš kitų, žymiai silpnesnių pasaulietinių (bent jau iš dalies) režimų griuvimą ir totalų islamo įsigalėjimą regione. Užteko pasižiūrėti vaizdus iš Aleksandrijos (kuri kartu su Suecu yra Brolių Musulmonų tvirtovės), kad suprastum – žodžiai „Alach Akbar!“ („Alachas yra didis!“) jiems nebe maldos žodžiai, o kovos šūkis. Tad po islamistų pergalės laukim (anksčiau ar vėliau) karo su Izraeliu, kurio pasekmės sunkiai prognozuojamos. Na, bent jau naftos krizė tikrai bus, o kas iš to seka, aiškinti nereikia. Pasaulio ekonomikos krizė dar būtų visai pakenčiamas dalykas, kad tik neprasidėtų globalus karas. Irakas+Afganistanas parodė, kad JAV, kad ir kaip besipūstų, pasaulinio karo dabar kariauti nepajėgtų, tačiau Amerika turi pakankamai resursų tam pasiruošti per kelis metus. Bet tai Amerika, o keli metai mums gali daug reikšti…

Aišku, aš vistik patyliukais dar turiu vilties, kad visa tai tik mano žodžiai, o tikrovėje viskas baigsis gerai 😉

Share

grumlinas

Internetuose dar blaškausi kaip Grumlinas
Įrašas paskelbtas temoje politika ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

30 komentarų

 1. Atgalinis pranešimas: Įvykiai Egipte: Mubarakas tarė žodį | Grumlino palėpė

 2. troy sakė:

  Jei Mubarakas Gorbis, tai Gorbio likimas ir laukia…į Forosą

  • Manau, kad taip. Viceprezidento, kurio nebuvo 30 metų, paskyrimas rodo, kad slidės yra tepamos, bet dar ne laikas ant jų stoti.

 3. RascalLT sakė:

  Prieš gerus du metus, kai pakvipo krize, sklandė kalbos kad Eurozona subyrės per metus. Kolkas man, kaip optimistui, kalbos apie Izraelio sunaikinimo karą atrodo panašiai perdėtos.
  Iš viso to ką girdžiu ir čia skaitau susidaro įspūdis, kad dabartinis režimas Egipte nėra jau toks iš kelmo spirtas, ir visuomenės nuomonę formuoja visais „teisingais“ būdais.

  Be to, labai noriu likti optimistu, nes kitaip reikės sutikti su scenarijumi iš Scott Adams The Religion War knygos…

  • Stebėjau dviejų analogiškų režimų žlugimą:
   1. Iranas’1979 – liaudies neramumai, policija nebesusitvarko, metama kariuomenė, kariuomenė nebesusitvarko, šachas varo iš šalies, iš tremties grįžta Chomeini – revoliucija įvyko, turim tokį islamą, kokio dar neregėjom
   2. Tunisas’2011 – liaudies neramumai, policija nebesusitvarko, kariuomenės nemeta, nes nepatikima, prezidentas varo iš šalies, beveik-revoliucija, iš tremties grįžta Ganučis – pakolkas situacija neaiški, nes islamistų įtaka Tunise per silpna. Bet kaip bus po kažkiek laiko?

   Kaslink dabartinio Egipto režimo – taip, jis ne iš kelmo spirtas ir laikosi. Matomai, jo viduje yra trintis, todėl armija nebuvo mesta malšinti liaudies – galbūt, bijoma Irano patirties, nes karininkijos geranoriškumu nelabai tikiu

 4. Taškas sakė:

  Teksto paskutiniajam sakiniui:

  Kur tas žmogus, kuris galvoja tai, ką jis galvoja.

  • Matai, loginiai samprotavimai yra vienas dalykas, o jausmai – kitas 😉

   • Taškas sakė:

    Nelabai tinka čion dėti, bet…pa(si)drąsinimui. Aną naftos krizę pergyvenom sovietų glėbyje ir veik be lengvųjų mašinų. Dabar tokia būtų tiesiog katastrofa 95 procentams.
    Arabus pastatyti į vietą su jųjų naftomis galima tik atradus pakaitalą. O šis jau čia pat. Už trijų metų pamiršim visus tuos benzinus/dyzelinus:

    http://www.mokslon.lt/sukurtas-sintetinis-benzinas

    • Na taip, tik va vandens reikės biškį sunaudoti tam…
     A propos – fokiečiai 2PK metu sintetinį benziną varė iš rudųjų anglių. Kodėl to nedaro dabar – nzn, gal savikaina per didelė?

     • Taškas sakė:

      Na, ten buvo erzac benzinas. Kaip ir visi tieji biodegalai – sovietmečio laikais brazilai važinėjo „ant spirito“ ir tokio, kurį galima vartoti 🙂 Tada bandėm įsivaizduoti, kas būtų tuometiniame liaudies ūkyje…
      Prieš kelis metus internete mačiau kažkokio vietinio naujojo Kulibino išradimą- toks daikčiukas prie karbiuratoriaus padarąs vandenilio tiek (tik tiek), kiek reikia įpurkšti į karbiuratorių. Be jokių ten storasienių bakų ir minus 273C.
      Na ir dar tas mitas apie antibenzino patentą, kurį naftos bendrovės nupirko tam, kad palaidotų.

      Drąsinkimės – nebūna gi dūmų be ugnies 🙂
      Ir – melskimės.

 5. Atgalinis pranešimas: Mes kol kas gyvename kufros teritorijoje. | veranda su vaizdu į saulėlydį

 6. -> Taškas – Dievas padeda tik tiems, kas savimi pats rūpinasi, Dievo neprašydamas 😉

 7. Voldemaras sakė:

  Klausimas toks: arba Mubarak’as trypčios vietoje ir pezės kaip Gorbis, arba ims vadžias į rankas( aišku, jei jam leis)… tada ir paaiškės galutinis scenarijus ir jo užsakovai, nes kaip sako klasikai „revoliucijas daro idealistai, o rezultatais naudojasi niekšai…“

  • IMHO Mubarakui dabar leista psilikti valdžioje tik dėl geopolitinių JAV sumetimų. Kai tik bus sureguliuotas taikos Artimuosiuse Rytuose klausimas, jam bus leista ramiai išvykti gyventi į užsienį. Aišku, nuskambėjusi jo frazė „Aš noriu numirti ir būti palaidotas savo šalyje“ gali reikšti, jog jam liko labai nedaug ir jam tiesiog leista atbūti likusį laiką

 8. Lina sakė:

  Gintarai, tikrai nemanau, kad tai, jog dukra Egipte, įtakoja nuomonės subjektyvumą. Gal netgi sakyčiau tai padeda pažvelgti į visą situaciją ir iš vidinės pusės.
  Kaslink dėl neramumų, tai man netelpa du dalykai:
  1) Egiptas gyvena iš turizmo. Prasidėjus neramumas, ir turistams masiškai išvykstant iš šalies, nebeatvykstant naujoms grupės, šaliai nusimato totalus kraxas.
  2) islamistams paėmus valdžią Egipte karas su Izraeliu neišvengiamas. O tas gali atvesti ir į 3-čią pasaulinį…
  Labai tikiuosi kad 1 punktas egiptiečiams bus svarbesnis nei antras.

  • Jei prisimeni turistų skerdynes šalia Luksoro esančioje Htašepsut šventykloje – tai padarė Broliai Musulmonai, kai jei dar užsiiminėjo terorizmu. Dabar jie perėjo prie taikios valdžios perėmimo taktikos, tačiau turizmas jiems yra giliai dzyn, nes jie ir daugiau populiarūs kaimuose, kur tueizmo nelabai yra (ten jie gana rimtai padeda varguoliams).
   Kaslink (Brolių Musulmonų požiūrio į) 3PK – viskas labai paprasta – lai būna tas karas, kad tik Izraelio neliktų ir islamas įsigalėtų

 9. Taškas sakė:

  Kaire prezidento šalininkai susirėmė su jo priešininkais . („Agence France-Presse“)

  Gal tas yr gerai, a?

  • Skaičiau ir aš. Man asmeniškai tas yra labai blogai 🙁

   • Taškas sakė:

    O kodėl? Sveikas protas nugalės, bus rinkimai etc
    Negi geriau, kad broliai nugalėtų? Taigi, ne braliukai gi jie.

    • Susirėmimai reiškia galimą kariuomenės įsikišimą ir oro uostų uždarymą. Esmę pagavai? 😉

     • Taškas sakė:

      Mhh taip, bet ir man nuomonė beveik pasikeitė, kai pamačiau, kaip abi pusės meistriškai ir masiškai naudojasi dar Lenino įvardintais proletariato ginklais.

 10. Valdas sakė:

  Gal kam yra įdomu Mubarako biografija:
  http://www.biografas.lt/biografija/450-hosnis-mubarakas

 11. -> Taškas – yep, online labai fainai atrodo tas abipusis laidymasis akmenimis.
  Šiaip totalus piesiec yra Jevro-CNN-vizijų naudojamas pusių įvardinimas: iš vienos pusės „pro-mubarakininkai“, iš kitos „kovotojai už demokratiją“. Mažne nukritau iš juoko – Broliai Musulmonai, kaukiantys „Alach Akbar“, kaip kovotojai už demokratiją – kokio stiprumo turi būti žolė, kurią rūko vakariečių reporteriai… Įvardinkime juos „anti-mubarakininkais“ ir tiek…

  • Taškas sakė:

   Vakar irgi stebėjausi tokiu įvardijimu per lenkų TV . Kažkoks tituluotas ekspertas – pan prof dr etc – taip rimtu veidu aiškino.
   Taigi, maustosi vakariečiai tuose pačių sukurtuose dvigubuose standartuose. Teroristas, bet jei čečėnas – tai “ bojevik “ (kovotojas?)
   Na, kaip ir rusai – žvalgas, tai savas, šnipas – tai priešų.

   Būtų juokinga, jei būtų tik juokai.
   Kažkas vis tik diriguoja šiame spektaklyje. Tik kas -ilgos Kremliaus rankos, MOSAAD pinklės, CIA, mistinis Bin Ladenas ar tiesiog natūrali istorijos eiga?

   • Kažkaip labai supuolė kvykčioti apie Mubarako atsistatydinimą Barakas Huseinovičius, dabartinis JTO vadas (nežinau, kas jis toks, nes ta kontora bevertė tapo), britų premjeras. Nu negaliu jų kaltinti islamizmo platinimu, tačiau negi jie tokie gluši, kad nesuvokia, jog šita „finikų revoliucija“ baigsis būtent islamo įsigalėjimu ir (neduokdie) galimai dideliu (jei ne pasauliniu) karu? Kažkoks dermokratų masinis išprotėjimas…

Komentavimo galimybė išjungta.